poniedziałek, 04 kwietnia 2011
Sprawdźmy najpierw, co jest w szkołach
Pisze Władysław Czaja, nauczyciel informatyki i entuzjasta nowych mediów z Gdańska
Notowania spadają, więc rząd strzela pomysłem
Igor Janke, publicysta Rzeczpospolitej o Laptopie dla pierwszaka
Czy gonimy Nigerię?

Lechosław Hojnacki, wykładowca nowych technologii w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku Białej pisze o rządowym Laptopie dla pierwszaka.

”Gdyby rządowy balon próbny projektu wyposażenia naszych pierwszaków w laptopy miał szanse powodzenia... Czy wówczas mielibyśmy w kilka lat dogonić Nigerię?”

 

Rozdajemy podręczniki, a potem myślimy, o czym one powinny być
Agata Wilam, założycielka Uniwersytetu Dzieci, gdzie nawet bez komputerów uczy się maluchów, czym jest internet. Jej głos o naszym Laptopie dla pierwszaka
niedziela, 03 kwietnia 2011
Minister Gaj tłumaczy
”Żadna ze spraw związana z programem, nie jest jeszcze przesądzona. Ani to, czy dziecko zabiera komputer do domu, czy zostawia w szkole, ani nawet to czy ma to być pierwszoklasista, wszystko jest otwarte i musi zostać wypracowane przez ekspertów w tej dziedzinie”
Robimy debatę
U nas większość przeciw. Jak to się stało że Portugalia ”Lekką ręką” rozdała półtora miliona laptopów uczniom i nauczycielom?A w Wielkiej Brytanii laptopy od rządu dostało 250 tys. rodzin?
Laptop dla pierwszaka - bzdura?
Pierwsza reakcja na nasz artykuł o rządowym pomyśle laptop dla pierwszaka? - Niepotrzebna bzdura! Tak zareagowała większość znanych mi ekspertów od internetu albo edukacji. albo od internetu w edukacji. ”Większość” piszę z ostrożności, bo właściwie nie znam żadnego, który by pomysł pochwalił albo chociaż oszczędził sobie wykrzyknika.
poniedziałek, 28 marca 2011
Laptop - nie dla każdego?

Rząd znowu planuje kupować laptopy dla uczniów. Tym razem nie dla gimnazjalistów, tylko pierwszaków z podstawówek. Chce wydać na to miliard złotych z oplat za koncesje operatorów sieci komórkowych. Według rządowych planów pieniędzy wystarczy dla pięciu roczników. Co potem nie wiadomo.

Super, że rząd znów wziął się do nowych technologii dla szkół i chce wydać na to duże pieniądze. Ale czy na pewno jest sens dawać netbooki z rozdzielnika?

Od roku prowadzimy akcję "Szkoła z klasą 2.0". Pokazaliśmy, że szkoły mają przestarzałe pracownie komputerowe, w dodatku tylko na lekcje z informatyki, bo w innych klasach dostępu do sieci nie ma. "Pracuję w muzeum kredy" - zwierzał się nauczyciel z Leszna.

Za to uczniowie - z własnymi komputerami, laptopami, komórkami - siedzą w sieci non stop, tylko z przerwą na szkołę.

Resort infrastruktury przyznaje, że ponad 90 proc. rodzin, gdzie są dzieci w wieku szkolnym, ma komputery. Może więc to nie ich brak, lecz dostępu do internetu jest większym problemem. Również w szkołach.

Rząd Portugalii funduje laptopy uczniom, ale nie każdemu. Niektórym dopłaca więcej, innym mniej - zależnie od zamożności rodziny. Dorzuca też na abonament internetowy. Warto to przemyśleć, zamiast szybko rozdawać sprzęt każdemu.

czwartek, 17 czerwca 2010
niech sobie samorządy kupią komputery do szkół
- Nowe technologie w szkołach to zadanie samorządów. Jeśli ich w szkołach nie ma albo źle funkcjonują to pytajcie swoich samorządowców: co w tej sprawie zrobiliście? - radził Janusz Krupa w wydziału podręczników i nowych technologii w MEN na konferencji firmy Intel organizowanej wspólnie z Ambasadorem Portugalii w Polsce. Na tej konferencji Portugalia chwaliła się programem, w którym rząd daje każdemu uczniowi laptopa i tani dostęp do internetu.
piątek, 11 czerwca 2010
Jak dzieci do klasówki sto płyt nagrywały
Mam super anegdotę. Prawdziwy przykład sprzed kilku dni. Podstawówka, duże miasto na północy kraju (obiecałam dziewczynce, która mi to opowiedziała, że nie podam nazwy miasta). Nauczycielka chce zrobić piątej klasie test ze słuchania muzyki. Przygotowała dla uczniów listę utworów do wykucia. A potem nagrała je na cztery płyty CD. I zapytała w klasie: kto na ochotnika przegra to dla wszystkich?
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 26
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30