niedziela, 03 kwietnia 2011
Laptop dla pierwszaka - bzdura?
Pierwsza reakcja na nasz artykuł o rządowym pomyśle laptop dla pierwszaka? - Niepotrzebna bzdura! Tak zareagowała większość znanych mi ekspertów od internetu albo edukacji. albo od internetu w edukacji. ”Większość” piszę z ostrożności, bo właściwie nie znam żadnego, który by pomysł pochwalił albo chociaż oszczędził sobie wykrzyknika.
czwartek, 17 czerwca 2010
niech sobie samorządy kupią komputery do szkół
- Nowe technologie w szkołach to zadanie samorządów. Jeśli ich w szkołach nie ma albo źle funkcjonują to pytajcie swoich samorządowców: co w tej sprawie zrobiliście? - radził Janusz Krupa w wydziału podręczników i nowych technologii w MEN na konferencji firmy Intel organizowanej wspólnie z Ambasadorem Portugalii w Polsce. Na tej konferencji Portugalia chwaliła się programem, w którym rząd daje każdemu uczniowi laptopa i tani dostęp do internetu.
piątek, 11 czerwca 2010
Jak dzieci do klasówki sto płyt nagrywały
Mam super anegdotę. Prawdziwy przykład sprzed kilku dni. Podstawówka, duże miasto na północy kraju (obiecałam dziewczynce, która mi to opowiedziała, że nie podam nazwy miasta). Nauczycielka chce zrobić piątej klasie test ze słuchania muzyki. Przygotowała dla uczniów listę utworów do wykucia. A potem nagrała je na cztery płyty CD. I zapytała w klasie: kto na ochotnika przegra to dla wszystkich?
czwartek, 10 czerwca 2010
„Szkoła 2.0” na konferencji Microsoftu, firmy Intel i Fundacji Edukacja dla Demokracji
- Chciałam uczyć chorego ucznia przez Skype, dyrektor tygodniami się wahał, czy udzielić mi pozwolenia. Chciałam studiować informatykę, powiedział: nie ma takiej potrzeby. A ja już nie wiem, jak mam sobie radzić bez internetu na lekcjach - żaliła się nauczycielka ze Śląska podczas dyskusji na konferencji „e-Szkoła - nowy paradygmat wykorzystania technik informatycznych w edukacji”.
środa, 26 maja 2010
szkoła w ciasnym gorsecie
Naszą akcję Szkoła 2.0 zauważył i zrecenzował ekspert MEN w sprawach informatyzacji - prof. Maciej M. Sysło. Potwierdził w liście naszą diagnozę: „Szkoła jest słabo wyposażona w technologie, które uczniowie mają w zasięgu ręki poza szkołą i w domach. Nauczyciele przybyli z innego świata i nie rozumieją „mowy” uczniów, a szkoła tkwi w modelu XIX-wiecznym” - napisał.
czwartek, 13 maja 2010
Nauczyciel między światami
Praca z komputerem na lekcji nie jest taka łatwa. Sprawa jest prozaiczna - brak w szkole laptopów.
wtorek, 11 maja 2010
Po co szkoła, skoro jest Wikipedia?
Po co szkoła, skoro jest Wikipedia? W polskiej szkole uczy się pierwsze pokolenie, które nie zna świata bez internetu. Dziwne? Nie dla tych uczniów. Dla nich internet to nie zjawisko, nie mają barier między realem, a światem wirtualnym. Kupują na Allegro, zamawiają bilety przez internet, przez internet rozmawiają z kolegami. I to stale - w domu z komputera, na lekcjach z komórki. Dla większości „znajomi” to ci, których wciągnęli na listę Facebooka.
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30